YSOP

15.02.2024

Každý rok se koná setkání YSOP - mladých sester dominikánek z Evropy - a letos se konalo ve Španělsku. Setkání dává prostor k vzájemnému poznávání, sdílení a inspiraci sester, přednáškám a vzájemným diskuzím a také společnému plánování.

Téma letošního setkání bylo: Kázající komunity (Preaching Communities), zúčastnilo se ho 28 sester z 11 různých zemí a naši kongregaci zastupovaly sestry Štěpánka a Emilie.  

Sestra Sabina Schrantz OP nás uvedla do historického kontextu zakládání dominikánských kongregací, bratr Xabier Gómez OP nám představil tzv. proces Salamanca, který bojuje za spravedlnost a mír a je nedílnou součástí charismatu dominikánského řádu a katolické sociální nauky. Sestra Pilar del Barrio OP nás zase provedla organizací Justice and Peace.

Měli jsme také možnost navštívit Caleruegu, místo narození svatého Dominika, zakladatele našeho řádu, prohlédnout si klášter bratří dominikánů a setkat se s dominikánskými mniškami, navštívit muzeum, kostel a rozhlédnout se z vyhlídkové věže po krajině. Celý výlet jsme zakončili společnou modlitbou u studny sv. Dominika, která je na místě, kde se Dominik pravděpodobně narodil.