Vlaštovičky - třicáté výročí

05.05.2023

4. 5. 2023 jsme navštívily Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách.

Ve Vlaštovičkách jsme v letech 1915 - 1950  působily, vedly školu, školku a sirotčinec. Sestry byly 28. 9. 1950 násilně vyvezeny do Bohosudova a dům pustnul. V roce 1972 jej obsadilo JZD a když jsme dům v roce 1989 dostaly v rámci restitucí zpět, byla to rozpadající ruina, na kterou jsme neměli sil ani peníze. Dům jsme věnovaly Charitě Opava, která se s obavami, ale i odvahou a důvěrou v Boží pomoc, pustila do díla. 

Byly jsme pozvány, abychom společně se současnými i bývalými zaměstnanci a klienty oslavili 30. výročí od převzetí našeho bývalého kláštera, který se stal domovem pro mnoho lidí. Měly jsme možnost prohlédnout si dům, vyzkoušet kompenzační pomůcky pro zrakově postižené, hovořit s hosty, slyšet vzpomínky těch, kteří dům přebíraly, rekonstruovaly a započaly nové a netradiční dílo, které se stále rozrůstá.

Za dobrodiní, které Bůh Domu sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách dopřává a za všechny bývalé i současné zaměstnance a klienty jsme děkovali při mši svaté, kterou sloužil opavský děkan Václav Koloničný.

Ulice, ve které sídlí dnešní Dům sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené, se dnes dokonce jmenuje po jedné z našich sester - Marii Dolanské.