Z pouti zasvěcených osob k patronce severních Čech

70 let od Akce Ř


70 let po násilném rušení klášterů v socialistickém Československu putovali řeholníci a řeholnice v neděli 27. září 2020 k patronce severních Čech do Jablonného v Podještědí.

 

V Jablonném se nenacházel internační klášter, nebyly zde v 50. letech nasazeny řeholní sestry do továren, ale zato je téměř 800 let sídlem svaté Zdislavy. Její osud je, stejně jako osudy mnoha internovaných zasvěcených osob, spojen s pohraničím, zvláště se severními Čechami. Nikdo z nich se tam však neocitl náhodou.

 

Svatá Zdislava se zde se svým mužem Havlem z Lemberka podílela na důležitých aktivitách, kterými byla v polovině 13. století v pohraničních oblastech zaměstnávána podnikavá a tvůrčí šlechta, a to kultivací krajiny a lidí v ní, a v případě Zdislavy i poskytováním duchovní pomoci a podpory. O více než 700 let později bylo pohraničí následkem tragických událostí navazujících na druhou světovou válku rovněž značně zbídačené a místy téměř liduprázdné. Na řadu přišlo umělé dosidlování různými skupinami lidí. Mezi nimi byla i skupina, která nepřicházela s vidinou nějakých materiálních zisků, dokonce přicházela i proti své vůli – řeholníci a řeholnice vyvezení ze svých klášterů. I na ně zde čekaly těžké úkoly. Tím není míněna podpora poválečného průmyslu, ale především duchovní služba „nemocným lidem a nemocné krajině“, jež by za daných okolností neměl kdo poskytnout.

 

Tato pouť však nesloužila jen k připomenutí dat z minulosti, nebyla to pietní akce, ale zapojila se do kontinuálního proudu odpovědi zasvěcených osob a všech křesťanů vůbec na výzvu naší doby: „Hlásej slovo! Přicházej s ním, ať je to vhod či nevhod...“ (2 Tim, 4, 2).

 

Prohlédněte si fotografie z pouti
 

Česká kongregace sester dominikánek

Veveří 469/27
602 00 Brno
kongregace@dominikanka.cz
Vytvořeno službou Webnode