Zemřela s. Bohdanka Knotková OP

Ve víře a naději v život věčný oznamujeme, že byla k svému Pánu povolána naše drahá spolusestra SM Bohdanka OP Božena Knotková. Za její život poděkujeme a rozloučíme se s ní při mši svaté k kapli kláštera sester dominikánek ve Střelicích u Brna ve středu 24. února 2021 v 10:30.

parte ke stžení ZDE

 

Rozhovor se s. Bohdankou Knotkovou OP

Veritas. Osvojování si a předávání pravdy

leden 2019

Velkou výzvou dneška je pro nás otázka, jak reagovat na všudypřítomnou relativizaci pravdy a na individualistický postoj zahrnující v sobě představu, že každý člověk má svou vlastní pravdu. I při pohledu do nedávné historie se setkáváme s různými způsoby, jakými je možné pravdu překrucovat či ztotožňovat se lží. V takovém soukolí uvízla i řada dominikánů a dominikánek, kteří byli kvůli pravdě sledováni, vyslýcháni, souzeni a vězněni. Při vlastních úvahách o tom, jak předávat a uchovávat pravdu, která je vždy odleskem Pravdy, se můžeme inspirovat jejich svědectvím. Právě skrze extremitu jejich životních zkušeností může pravda vysvitnout ve vší své jednoduchosti. Mezi svědky pokusů o přeměnu lži v pravdu (a naopak) patří i sestra Marie Bohdanka Knotková OP (*1931).

 

V roce 1954 jste byla odsouzena v případu Malíšek a spol. za nepřátelské jednání proti republice (pomoc k trestnému činu opuštění republiky). Co se tenkrát stalo? Kde byla pravda?

Pravda byla taková, že jsem dost dlouho nevěděla, kvůli čemu mě vlastně zavřeli. Až postupně během výslechů jsem se dozvídala, čeho jsem se podle vyšetřovatele měla dopustit. Zajímali se o jednu situaci, kterou už jsem skoro zapomněla, protože mi nepřišla ničím důležitá. Půl roku před mým zatčením – tak dlouho sbírali informace – jsem byla s jednou spolusestrou v kostele v Horním Maršově a tam nás oslovili dva muži, kteří hledali farní úřad. Vyšla jsem s nimi před kostel a ukázala rukou směrem k faře. A to bylo opravdu všechno. Vůbec jsme neměly potuchy, že ti muži utíkají přes hranice do Říma a že jim toho dne místní pan farář Malíšek pomohl. Ale vyšetřovatel chtěl, abych přiznala, že jsem o všem věděla a že jsem do toho byla zapojená. To byla ale lež. Číst dál...

Jsme prach – ale milovaný Bohem

Jsme slabí, křehcí a smrtelní. Ale - jsme prach milovaný Bohem. Jsme prach, který Bůh vzal do rukou a vdechl mu dech života (srov. Gn 2, 7). Jsme prach vzácný, určený pro věčný život. Jsme prach země, kterému Bůh vdechl nebe, prach, který v sobě nese jeho sny. Jsme Boží naděje, jeho poklad a jeho sláva.
 
 
z promluvy papeže Františka na popeleční středu 2020, Santa Sabina

Nahlédněte do tvorby naší sestry Marie. Pokud se vám bude něco líbit, můžete si i zakoupit

Můžete navštívit i její fb stránku Pavlina Marie Art (@CrativeNun) nebo IG Pavlína Marie Kašparová Art (@pavlina.marie.art).

Jak sestra Marie píše:

"Většina mé dosavadní práce jsou malby na stylizovaná přírodní a duchovní témata. Nicméně, několik posledních let se věnuji digitální fotografii a foto a video kolážím. Zaměřuji se na aranžované portréty a figurální fotografie. Touto cestou bych se chtěla v budoucnu vydat.

A teď něco málo o byznysu. Ceny prací se liší podle velikosti, složitosti a použitých materiálů, a proto je každá zakázka ušita na míru. Nicméně, ceny začínají někde na 5000,- korun českých.

Tvořím umění k potěše a povznesení ducha. Snažím se vyjádřit podstatu věcí a osobností, které zobrazuji, ale nečekejte superrealistické obrazy. Klíčová slova mé práce jsou: barva, přírodní motivy, duchovní kontext a mnohovrstvost.

A nakonec speciální nabídka: první tři zákazníci, kteří si objednají portrétní fotokoláž dostanou dvě různé finální verze za jednu cenu. Průměrná velikost finálního tisku je 60x40 cm nebo 50x50 cm, ale můžeme se domluvit na čemkoli - ráda půjdu do větších formátů.

Těším se na vaše zprávy a díky moc za podporu.

Pokud byste mohli sdílet moji nabídku na svých stránkách nebo ji přímo poslat někomu jako tip na originální dárek, budu moc ráda."

Novinky ve fotogalerii

ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

doporučujeme

   

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Česká kongregace sester dominikánek

Veveří 469/27
602 00 Brno
kongregace@dominikanky.cz
Vytvořeno službou Webnode